5S Panosu

Kullanım Alanı: 5S Panosu

Teslimat Bilgisi: Ücretsiz Kargo

Teslimat Zamanı: 10 Gün + Kargo

Fiyat: 1100 + KDV

Sipariş İçin: info@yalinsupermarket.com veya 0 850 520 07 71 

 

5S Panosu

Yalın üretim tekniklerinin temelinde yer alan 5S – Görsel Yönetim; faaliyetleri neticesinde ister hizmet ister ürün ortaya çıkarsın her sektörün ihtiyacıdır. Görsel yönetimin birincil hedefi israf avcılığı olmakla birlikte çalışanlara ve ziyaretçilere taze, karmaşıklığın yarattığı stresten uzak bir ortam sağlar.

5S Nasıl Uygulanır?

Adını Japonca 5 kelimenin baş harflerinden alan 5S bir proje olarak yönetilir ve 5 aşamada uygulanır.

 

5S Panosu – Ayıklama (Seiri)

Bu aşamada işletmede yer alan tüm ekipmanlar, el aletleri, dosya ve dökümanlar listelenerek kullanım frekanslarına göre ayrılır. Daha sonra yine kullanım sıklığı dikkate alınarak;

  • Kullanılmayacak herşey proses alanından uzaklaştırılır (hurdaya ayrılır yada başka bölümlere verilir)
  • Belirlenen frekanstan daha az kullanılan ekipmanlar prosesten uzak ama ihtiyaç halinde ulaşılabilecek alanlara taşınır.

5S Panosu – Düzenleme (Seiton)

Ayıklama tamamlandıktan sonra her şey için tanımlanan bir alan belirlenir. Tanımlı alanlar belirlenirken, kullanım kolaylığı, ulaşabilirlik, ergonomi ve bir sonraki aşamada geçilecek olan temizlik kolaylığı dikkate alınmalıdır.

5S Panosu – Temizleme (Seiso)

Bu aşamada öncelikle kirlilik kaynakları ile mücadele edilir. Problem Çözme Teknikleri de kullanılarak kronik kirlilik kaynakları konusunda iyileştirmeler yapılır.
Temizlik aşamasının diğer konusu ise tüm alanlar için temizlik planları ve talimatlarının oluşturulmasıdır. Temizlik planları tüm alanları kapsayacak şekilde tasarlanır, talimatlarda ise hangi temizliğin hangi ekipman ve metotla yapılacağı belirtilir.

5S Panosu – Süreklilik (Seiketsu)

İlk 3 aşamada gelinen noktanın kontrol altına alınması sağlanır. Olası aksaklıklar için gerekirse Problem Çözme tetiklenir. Bu aşamada elde edilmiş durum için revizyonlar kabul edilebilir ancak geri dönüş kabul edilemez.

5S Panosu – Disiplin (Shitsuke)

Kazanılan iyileştirilmiş durumun şirket kültürü hale gelmesi sağlanır. Yeni işe başlayanlar yada ziyaretçiler artık işletmenin 5S kurallarını bilir ve uygular.
Bu aşama ile birlikte departman ve bireylerin 5S performansları takip edilir. Bunun için belirli periyotlarda saha değerlendirmeleri yapılır ve elde edilen sayısal sonuçlar 5S Panosu gibi yayın araçlarıyla tüm işletmeyle paylaşılır.

Firma ihtiyaç ve talepleri doğrultusunda tasarlanan 5S Panosu ve görselleri kendi atölyelerimizde imal edilerek tarafınıza ulaştırılmaktadır.