Smed Eğitim Seti

Paket İçeriği: Pres Simülatörü x1, Kalıp x2, Magnetli Kablo x2, Ürün Şablonu x2, Smed Talimatı

Kullanım Alanı: 6 Sigma Eğitimi, KAIZEN Eğitimi

Teslimat Bilgisi: Ücretsiz Kargo

Teslimat Zamanı: 10 Gün + Kargo

Fiyat: 1650 + KDV

Sipariş İçin: info@yalinsupermarket.com veya 0850 5200771

 

Yalın Üretim; temelinde katma değersiz işlemlerin ortadan kaldırılması yada azaltılmasına odaklanır. Bir tip üründen başka bir tip ürüne geçerken harcadığımız zaman, işçilik, elektrik gibi tüm kaynaklar katma değer yaratmadığından israf olarak kabul edilir.

SMED (Single Minute Exchange of Die) tam olarak ayar sürelerinin kısaltılması, yada ortadan kaldırılması için uygulanan bir Yalın Üretim metotudur.

SMED uygulaması için 4-5 adımdan oluşan teknikler kullanılır. Yalınsupermarket ürünü olan SMED Aparatı kullanılarak uygulanabilecek örnek çalışma aşağıdaki gibidir.

1.Adım: Toplam ayar süreci aşamalara ayrılarak her bir aşama için süre analizleri yapılır. Bu adımda Gannt şeması, bar grafikleri gibi iş analiz araçları kullanılarak hedef adımlar ortaya konur.

SMED Eğitim Seti’ mize dahil olan ayar senaryosu 1.adımı gerçekleştirecek şekilde tasarlanmıştır. Eğitim alacak adaylar bu aşamada zaman analizi yaparak verileri Gantt şemasına işlerler. Böylece sonraki adımlarda öncelikli olarak hangi adımlarda çalışılması gerektiği ortaya çıkar.

2.Adım: Ayar için yapılan işlemlerin bir kısmı aslında üretim durmadan önce yapılabilecek işlerdir. Yine işlerin bir kısmı üretim yeni ürüne geçtikten sonra yapılabilir. Bütün bu fırsatlara “dış setup” denir. Bu aşamada hangi işlerin dış setup olarak ayrılabileceği tespit edilir. Üretim durduktan sonra yapılması zorunlu olan işler yani “iç setup” mümkün olabildiğince kısaltılmalıdır.

SMED Eğitim Seti’ mizde “dış setup” ve “iç setup” ayrımını simüle edecek örnekler mevcuttur.  Katılımcılar uygulamalı eğitim esnasında her üretim prosesinde karşılaşılan örneklere rastlarlar.

3.Adım: Bir önceki adımda “iç setup” olarak tespit edilmiş işler bu adımda “dış setup”a dönüştürülür. Bu aşamada ekibin tecrübesi, uygula esnasında oluşan fikirler ve sonrasında yapılan beyin fırtınası ile iyileştirmeler gerçekleştirilir. Bu alandaki iyileştirmeler metot değişikliği ve dolayısıyla ayar prosedürlerinin revizyonu ile sonuçlanır.

SMED Eğitim Seti’ mizde bu adımı simule edebilecek örneklerle katılımcılar iyileştirme fırsatlarını uygulayarak ortaya koymayı öğrenirler.

4. Adım: Operasyonel iyileştirmelerle “iç setup” sürelerinin kısaltılması

Bu adımda zorunlu olarak yapılan hareketlerin kısaltılması (Spagetti Diyagramı, Metot Etüdü), bağlama ve referansa getirme metotlarının değiştirilmesi (civata yerine farklı bağlama aparatları kullanımı) gibi iyileştirmeler yapılarak “iç setup” süreleri optimize edilir. 

5. Adım: Elde edilen iyileşmiş durumun standart hale getirilmesi

Her adım için standart süreler belirlenerek bu süreler takip edilir ve olası sapmalar için aksiyon planı hazırlanır.

SMED Eğitim Seti ile yapılacak eğitimlerde bu aşamada alınacak aksiyonlar öngörüler şeklindedir. Amaç gerçek ayar uygulamalarında bu alışkanlığı kazandırmaktır.

SMED Eğitim Seti ile kurumlarınızda çalışanlarınıza yada eğitim firması olarak müşterilerinize SMED Eğitimini uygulamalı bir şekilde gerçekleştirerek etkin ve eğlenceli bir eğitim imkanına sahip olursunuz.